Duanov sindrom
Koliko se često javlja Duanov sindrom?
Duanov (retrakcioni) sindrom se češće javlja na levom oku, i to nešto češće kod ženskog pola (3:2). Najčešća je forma specijalnih strabizama.
Koji su razlozi nastanka Duanovog sindroma?
Retrakcioni sindrom u svojoj osnovi ima inervaciona oštećenja nervnih centara u mozgu (nuklearnog i supranuklearnog porekla), koji se karakterišu paradoksalnom inervacijom u nivou horizontalnih pravih mišića.
Koje su osnovne kliničke karakteristike Duanovog sindroma?
- ograničenje pokreta oka ka spolja,
- blago ograničenje pokreta oka ka unutra,
- retrakcija očne jabučice (povlačenje očne jabučicve unazad) i sužavanje međukapačnog
- otvora pri pomeranju oka ka nosu,
- često prisutno pomeranje očne jabučice ka gore ili dole pri pokretanju oka.
Kod ovog sindroma u primarnom položaju (pacijent drži ispravljenu glavu i gleda ravno ispred sebe) često može biti prisutna i rarokost, ali nije obavezno.
U situacijama kada je prisutna razrokost postoji i prinudni položaj glave. Ponekad je Duanov sindrom udružen sa drugim problemima na očima (displazija strome dužice, anomalije zenice, katarakta i dr.) kao i opštim malformacijama (Goldenharov sindrom, deformiteti ušiju, stopala, šaka).
Može se javiti jednostrano, ali i obostrano. Danas Duanov (retrakcioni) sindrom klasifikujemo u IV podtipa.
Slike 1 i 2. Obostrani Duanov sindrom. Odsustvo razrokosti u primarnom položaju kod deteta sa obostranim Duanovim sindromom (slika 1). Pri pogledu udesno, ograničena pokretljivost desnog oka ka spolja i sužavanje međukapačnog prostora na levom oku uz pomeranje očne jabučice unazad (slika 2). Pri pogledu ulevo, ograničena pokretljivost levog oka ka spolja i sužavanje međukapačnog prostora na desnom oku uz pomeranje očne jabučice unazad.
Da li se Duanov sindrom može izlečiti?
Nažalost nije mogu izlečenje kod Duanovog sindroma jer se radi u osnovi o problemu sa inervacijom.
Ako postoji razrokost ili je prisutan prinudni položaj glave, potrebno je hirurško lečenje. Zavisno od vrste devijacije, radi se slabljenje unutrašnjih ili spoljašnjih pravih mišića.
Pacijentu i njegovim roditeljima je neophodno staviti do znanja da hirurškom intervencijom ispravljamo gore navedene promene, ali i da nikako ne možemo poboljšati ograničene pokrete oka.
Korekcija dioptrijskog statusa, kao i lečenje slabovidosti, tretiraju se kao i kod drugih tipova razrokosti.
U gore navedenom slučaju operativno lečenje nije potrebno!